Чадний газ: чому небезпечний та як не отруїтися

Чадний газ: чому небезпечний та як не отруїтися

Чому чадний газ небезпечний, де він утворюється, які симптоми отруєння та як надати допомогу людині, яка надихалася чадним газом? Відповіді на всі ці запитання — далі.

Небезпечний, бо токсичний

Чадний газ — монооксид вуглецю (СО) — це токсичний газ, який утворюється, якщо горіння відбувається в умовах нестачі кисню. Газ практично неможливо виявити без спеціальних приладів — детекторів, оскільки він не має запаху, кольору, смаку. Недарма чадний газ називають «тихим або невидимим убивцею», адже навіть у невеликих концентраціях у повітрі він може бути смертельним для людей.

Під час дихання чадний газ проникає з легенів у кровоносну систему, де з’єднується з гемоглобіном. Як наслідок, кров втрачає здатність переносити кисень, організм починає відчувати його недостатність — розвивається кисневе голодування тканин.

Виділяється під час роботи різних агрегатів

Чадний газ виділяється під час роботи:

Цей токсичний газ може накопичуватися в повітрі робочої зони в доменних, мартенівських, ливарних, газогенераторних і деяких хімічних цехах; при підривних роботах у шахтах, а також у недостатньо вентильованих приміщеннях — гаражах, котельнях, кабінах теп­ловозів, літаків тощо.

Чадний газ стає особливо небезпечним, якщо накопичується в приміщеннях із недостатньою вентиляцією.

Симптоми отруєння

Першими проявами отруєння чадним газом можуть бути голов­ний біль, погіршення світлової та кольорової чутливості зору, погіршення слуху, утруднене дихання, задишка чи сухий кашель.

При збільшенні концентрації газу відчуватиметься сильний голов­ний біль, прискорене дихання, слабкість, запаморочення та нудота.

Тривалий вплив низьких доз чадного газу може призвести до появи неврологічних симптомів: проблем із мисленням і концентрацією; емоційних змін у поведінці, коли людина стає роздратованою, схильною ухвалювати імпульсивні та нераціональні рішення.

 

Вдихання газу у високих концентраціях може спричинити дуже тяжкі симптоми:

Якщо концентрація чадного газу дуже висока, реакція на отруєння чадним газом може розвинутися протягом кількох хвилин. Люди, які сплять, можуть отримати смертельне отруєння ще до поя­ви симптомів.

Домедична допомога

Не зволікайте з допомогою потерпілому з проявами отруєння чадним газом! Насамперед вимкніть усі прилади, крім електричних, і відчиніть вікна, щоб впустити у приміщення повітря. Викличте швидку допомогу за номером 103 та аварійну газову службу за номером 104.

До приїзду швидкої допомоги:

У медичних умовах найліпша допомога — довготривале вдихання кисню.

Профілактичні дії

1. Передусім установіть прилад, який визначатиме концентрацію чадного газу.

2. Не залишайте ввімкнені газові прилади без нагляду.

3. Часто провітрюйте приміщення, у якому є газові прилади.

4. Генератор встановлюйте на безпечній відстані — не менше ніж 6 м від вікон, дверей чи вентиляційних отворів.

5. Для обігріву приміщення використовуйте лише призначені для цього прилади. Газова плита — не обігрівач!

6. Не встановлюйте електровитяжку та газову колонку в одному приміщенні. Якщо одночасно працюють витяжка та димохідний газовий прилад, електровитяжка створює зворотну тягу. Через це чадний газ не виводиться в димохід, а накопичується в приміщенні.

7. Регулярно перевіряйте, чи справні газове обладнання, вентиляційні канали та димоходи.

8. У приміщенні з пічним опаленням завжди відчиняйте зас­лінку в пічці чи комині. Не спалюйте нічого в пічці чи каміні, якщо до них не під’єднали вентиляцію.

Дослухайтеся до цих порад і бережіть себе!